Vērtības literāro pasaku pasaulē

Drukāt
Izveidots Otrdiena, 16 Februāris 2021 13:02

Man gribas ticēt, ka katra bērnība saistās ar mīļākām rotaļām un rotaļlietām, ar dzimšanas dienas dāvanām un apsveicējiem, ar prieku, laimi un mīlestību. Un tikai bērnībā mēs lasām grāmatas, kuras atceramies visu mūžu.

Attālinātais mācību process literatūrā 5.b., 5. d. un 5.e klasei iesākās ar slavenā dāņu literāro pasaku autora Hansa Kristiana Andersena daiļrades iepazīšanos. Skolēni lasīja literāro pasaku “Sniega ķēniņiene” un juta līdzi Kaja un Gerdas izjūtām, sastopoties ar grūtībām un dažādiem cilvēkiem.

Mūsu latviešu tautas daiļradē arī varam lasīt gan klasiķu – Rūdolfa Blaumaņa un Kārļa Skalbes – literārās pasakas, kā arī Annas Sakses, Māras Cielēnas, Skaidrītes Kaldupes, Margaritas Stārastes un citu autoru literārās daiļdarbus. Literāro pasaku galvenais vēstījums lasītājam – kas ir patiesās vērtības un tikumi cilvēka dzīvē?

5.klašu skolēni veica pētniecisko darbu literatūrā, atrodot informāciju par vienu no latviešu literārās pasakas autoriem pēc izvēles, kā arī izlasīja un rakstīja īsu prozas teksta analīzi, cenšoties atklāt galveno varoņu rakstura īpašības un to, par kurām vērtībām un tikumiem autors vēlējies pastāstīt lasītājam.

Kā ģimenes vērtība caur gadu desmitiem vēl aizvien no paaudzes paaudzē tiek nodota Rūdolfa Blaumaņa literārā pasaka “Velniņi”.  Evelīnai no 5. e klases izdevies iedziļināties šajā pasakā, un viņa raksta:

“Šī pasaka mani ļoti “aizrāva”. Lai arī tā ir rakstīta ļoti sen, manuprāt, to mūsdienām ļoti  var piedēvēt. Katrs velniņu nedarbs un blēņas pilnībā atspoguļoja to, kā lielākā daļa  cilvēku šobrīd uzvedas.  Vienīgi labums pasakā ir tāds, ka katram nedarbam ir ļoti labs iznākums. “

Par Žaņa  Grīvas literāro pasaku  “Pasaka par diegabiksi”  Jēkabs no 5.b klases raksta –

“Pasaka māca, ka ir jābūt neatlaidīgam, lai sasniegtu savus mērķus, kā arī to, ka laimi nevajag meklēt citur, jo laimi radām mēs paši! Man ļoti patika šī pasaka, jo tajā bija dažādi interesanti piedzīvojumi. Neskatoties uz to, ka šobrīd piespiedu kārtā pārsvarā ir jābūt mājās, es piekrītu pasakas vērtībai, ka laime ir mājās!”

Savukārt Rūdolfs no 5.d klases raksta tā:

            “Šo pasaku esmu izlasījis vairākas reizes. Kad biju mazāks, sapratu vien to, ka bruņurupucis dodas piedzīvojumos. Tagad saprotu, ka pasakā atklājas patiesā vērtība un laime – ģimene.”

Visvairāk izvēlētā literārā pasaka  bija Kārļa Skalbes “Kaķīša dzirnavas”. Keitija no 5.b klases raksta tā:

                        “Stāsts ir par kaķīti, kurš ir ļoti laipns un jauks, kurš vēl tikai labu un laimi pat tiem, kas nodarījuši pāri. Šī pasaka rāda ļoti labu paraugu, kā nedarīt pāri otram un prast piedot. Kad es biju mazāka, man šī pasaka bija mīļākā. Man vēl joprojām tā patīk.”

            Lauma no 5.e klases atklāj savas pārdomas –

“Es domāju, ka dzīvē tāpat kā pasakā ir ne tikai skaistais un labais, bet arī ļaunais un cietsirdīgais. Arī mūsdienās ir ļoti daudz cilvēku, kuri ļoti ātri aizmirst vai arī uzskata par nenozīmīgu citu palīdzību.  Mums ir jāmāk palīdzēt vienam otram grūtā brīdī. Mums visiem ir jābūt iecietīgiem, laipniem, atsaucīgiem un mīļiem pret visiem,  neaizmirstot savu ģimeni, kas par tevi rūpējusies un bažījusies.”    

            Man gribas ticēt, ka latviešu autoru literārās pasakas arī turpmāk tiks nodotas no paaudzes paaudzē, ka, lasot daiļliteratūru, arī jaunieši ieskatīsies savā vērtību un tikumu pasaulē.

Sagatavoja Vineta Zēģele

Autortiesības © 2021 Valmieras Pārgaujas sākumskola. Visas tiesības aizsargātas.
Joomla! ir atvērtā koda programmprodukts ar GNU General Public licenci.
Joomla templates 1.7 by Hostgator