Putni pavasarī

Drukāt
Izveidots Pirmdiena, 18 Marts 2019 08:44

Putni pavasarī.

 

Pavasaris ir laiks, kad putnu čalas dabā paliek arvien skaļākas un melodiskākas. Atgriežas gājputni.

Putni cītīgi sāk meklēt savas ligzdošanas vietas, lai varētu dēt olas un radīt pēcnācējus.

Lielākā daļa putnu atrod vietu, kur ligzdot paši. Tas var būt kāds koka dobums. Tā var būt kāda droša paslēptuve upmalā, purvā vai mežā.

Bieži pavasarī cilvēk dodas palīgā putniem palīdzot izgatavot tiem mājokļus.

Tāpēc aicinu ikvienu arī padomāt, ko tu varētu lietas labā darīt.


Izsludinu marta konkursiņu.

Izpēti kāda putna ligzdošanas veidu un izveido mākslīgo ligzdu vai ligzdas vietu kādam putnam (tikai ne zīlītēm un strazdiem). Šajā gadījumā tev noteikti būs jālūdz palīdzība kādam pieaugušajam. Tas var būt stārķis, pīle, pūce, cielaviņa, bezdelīga vai kāds cits putns. Savu padarīto nofotogrāfē un izveido nelielu aprakstu par to, kuram putnam tas domāts, kur tu viņu uzstādīji un, kas tev palīdzēja. Fotogrāfijas un aprakstu iesūti e-pastā Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. vai klases audzinātājai līdz 30.martam.

Ja nav tāda iespēja, tad vari to visu arī uzprojektēt uz papīra uzzīmējot. Uzzīmē kāda ligzda varētu izskatīties. Tie var būt gan putnu būrīši dažādām sugām (tik atceries, tas nevar būt zīlītēm un strazdiem), ligzdu pamatnes, kastītes, aliņas un daudz kas cits, kas palīdzētu putniem ligzdot. Klāt pievieno nelielu aprakstu, kurai putnu sugai tas paredzēts un kādus materiālus tu izmantotu. Zīmējumus ar aprakstiem iesniedz savai klases audzinātājai. Norādi tikai savu vārdu, uzvārdu un klase. Darbus gaidīšu līdz 30.martam.

Putnu būrīšu paraugus vari papētīt ievietotajā digitālā bukletā vai interneta adresē https://www.mammadaba.lv/images/mammadaba/Skolam/Putnu-Buri.pdf

Otrais uzdevums.

Šajā pavasarī – martā, aprīlī un maijā – aicinu skolēnus doties laukā, vērot apkārtni, un, pirmo reizi ieraugot vai izdzirdot kādu no gājputnu sugām, reģistrēt savu novērojumu. Tas nekas, ja skolēni pazīst tikai dažas putnu sugas, piemēram, balto stārķi – mums ir svarīgs ikviens novērojums. Galvenais – lai putns būtu droši noteikts un novērojums būtu ticams.

Informācija par četrām gājputnu sugām – balto stārķi, bezdelīgu, dzeguzi un svīri – tiks nodota starptautiskajai gājputnu pētījumu programmai “Spring Alive” (“Dzīvais pavasaris”), kurā nu jau trešo gadu iesaistās skolas un jaunieši visā Eiropā. Šo programmu koordinē starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība BirdLife International.

 

Datus par pārējām gājputnu sugām, tādiem labi pazīstamiem putniem kā lauku cīruli, ķīvīti, dzērvi, griezi, balto cielavu un mājas strazdu, apkopos un analizēs Latvijas Ornitoloģijas biedrība. Gājputnu atgriešanās pētījumus mēs veicam jau vairāk nekā 20 gadus.

Anketu vari jautāt savai klases audzinātājai vai izprintēt no skolas mājas lapas, kā arī no internet adreses http://lob.lv/download/Anketa_Spring_Alive_2019.pdf

Anketā gatavas ir piecas novērojumu ierakstu vietas baltam stārķim, dzeguzei, bezdelīgai, svīrei, krastu čurkstei. Ja novēro kādu citu gājputnu, kā piemēram, lauku cīruli, ķīvīti, dzērvi, griezi, balto cielavu un mājas strazdu, tad veic pierakstus lapas otrā pusē pēc dotā parauga. Anketas gaidīšu līdz 25.maijam.

Materiālu apkopoja skolotāja Agnese Neija

Autortiesības © 2020 Valmieras Pārgaujas sākumskola. Visas tiesības aizsargātas.
Joomla! ir atvērtā koda programmprodukts ar GNU General Public licenci.
Joomla templates 1.7 by Hostgator